Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich

Zespół ds. Drużyn Grunwaldzkich Śląskiej Chorągwi ZHP

stanowi władzę wykonawczą Przedstawicielstwa Ogólnopolskiego Ruchu Programowo-Metodycznego „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich” (WDG) na Chorągiew Śląską. Przedstawicielstwo (PŚ WDG) działa od listopada 1996 roku, natomiast od 17.05.2004 funkcjonuje na prawach referatu specjalności Śląskiej Chorągwi ZHP.
Podstawową formą działania Przedstawicielstwa jest prowadzenie całorocznego współzawodnictwa o „Tytuł i Odznakę Drużyny Grunwaldzkiej„, którego treścią są każdego roku inne zadania, wynikające z programu Wspólnoty oraz indywidualnie zdobywanego przez harcerzy i instruktorów „Znaku Zawiszy„.
Drużyny Grunwaldzkie działają zgodnie z metodyką harcerską, uczestniczą w realizacji programów ogólnozwiązkowych i środowiskowych.

Celem działania Przedstawicielstwa jest:
1. Upowszechnianie tradycji grunwaldzkich i celów Wspólnoty w jednostkach organizacyjnych ZHP na terenie Chorągwi.
2. Inspirowanie i koordynowanie działań Drużyn Grunwaldzkich, wchodzących w skład przedstawicielstwa.
3. Doradztwo i szkolenie funkcyjnych w zakresie zdobywania Odznaki i Tytułu Grunwaldzkiego.
4. Wykonywanie innych działań, powierzonych przez Władze Wspólnoty.
5. Reprezentacja Drużyn Grunwaldzkich wobec Władz hufców i Chorągwi.
6. Integracja jednostek działających w Przedstawicielstwie.

Kontakt: grunwald@slaska.zhp.pl

Jednostki Przedstawicielstwa pochodzą z hufców: Beskidzkiego, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Tarnowskie Góry, Zabrze, Środa Śląska (Ch. Dolnośląska), Wrocław (Ch. Dolnośląska), oraz Zgorzelec (Ch. Dolnośląska).

hm. Grzegorz Przybylak

grzegorz.przybylak@zhp.net.pl
Hufiec Dąbrowa Górnicza

hm. Joanna Buzderewicz

joanna.buzderewicz@zhp.net.pl
Hufiec Beskidzki

hm. Katarzyna Mertas

katarzyna.mertas@zhp.net.pl
Chorągiew Śląska

phm. Anna Cader

anna.cader@zhp.net.pl
Hufiec Beskidzki

phm. Agnieszka Zimna-Pszczoła

agnieszka.zimna@zhp.net.pl
Hufiec Czechowice-Dziedzice

phm. Dariusz Schuppik

dariusz.schuppik@zhp.net.pl
Hufiec Zabrze

Potrzebujesz więcej Informacji

Jeśli próbujesz skontaktować się z biurem Komendy przejdź do zakładki Kontakt.

„Zawisza Czarny” to flagowy statek ZHP . Żaglowiec uratował część załogi żaglowca Marques, który zatonął w gwałtownym szkwale. Po wzięciu rozbitków na pokład Zawisza, pomimo wysokiego stanu morza i bardzo silnego wiatru, pozostał w rejonie wypadku, poszukując ofiar. Na Bermudach żaglowiec i jego załogę witano jak bohaterów….